آموزش بازاریابی

5 استراتژی منحصر به فرد برای حفظ مشتری (و افزایش سود!)

در این مقاله به 5 استراتژی منحصر به فرد برای حفظ مشتری های خود میپردازیم. برای یادگیری روش های حفظ و نگهداری مشتری با آکادمی فروتل همراه باشید.

خلاصه مقاله:

  • تفاوت بین شرکت هایی که رشد می کنند و شرکت هایی که رشد نمی کنند ، حفظ مشتری است.
  • سرمایه گذاری در جذب مشتری فراتر از سرمایه گذاری در نگهداری است. با این حال فروش به مشتری فعلی 6-7 برابر راحت تر است. بنابراین چرا شرکت ها بیشتر بودجه خود را برای تولید مشتری جدید هزینه می کنند؟
  • بزرگترین چالش برای بسیاری از شرکت ها این است که از کجا شروع کنند. در اینجا ما 5 استراتژی حفظ مشتری را با شما به اشتراک می گذاریم که می توانید از آن ها برای بیشتر کردن تعداد مشتریان موجود خود در طولانی مدت و افزایش سود خود استفاده کنید.

برای افرادی که در فروش و بازاریابی کار می کنند اولویت اول یافتن راه های جدید برای افزایش درآمد است. برای انجام این کار، آن ها نیاز به فروش بیشتر دارند که به نوبه خود ، به این معنی است – آنها به مشتری بیشتری احتیاج دارند؛ در نتیجه غالباً فروشندگان آنقدر بر روی جذب مشتریان جدید متمرکز می شوند که نمی توانند برای حفظ مشتریان فعلی کاری انجام دهند. با این حال ما بارها و بارها می شنویم که نگه داشتن مشتریان فعلی ارزان تر از به دست آوردن مشتریان جدید است. اجازه دهید من فقط یک واقعیت تلخ را به شما یادآوری کنم: مطابق با بازاریابی متریک، میزان موفقیت فروش به مشتری موجود 60-70٪ است، در حالی که میزان موفقیت در فروش به مشتری جدید فقط 5-20٪ است.

5 استراتژی منحصر به فرد برای حفظ مشتری (و افزایش سود!)

جذب مشتری جدید در مقابل حفظ مشتری

رایج ترین مشکل کسب و کارها در سراسر جهان آن است که تصور می کنند اگر محصول یا خدمات خوبی داشته باشند، حفظ مشتری به طور طبیعی دنبال خواهد شد؛ در حالی که ممکن است تنها در بعضی موارد اینگونه باشد. حقیقت سخت آن است که این فقط یک استراتژی کوتاه مدت است و دیر یا زود مشتریان ممکن است شما را ترک کنند؛ زیرا اگر تلاش خود را متوقف کنید، مشتریان احساس می کنند که دیگر به آن ها اهمیتی نمی دهید.

چرا مشتریان، یک شرکت را ترک میکنند؟
چرا مشتریان، یک شرکت را ترک میکنند؟

شما باید به طور مداوم در تلاش باشید و وفاداری مشتریان را به دست آورید. داشتن یک استراتژی موثر در بازاریابی امکان شناسایی، پیگیری و فروش بیشتر را به افرادی که به احتمال زیاد به مشتری محصولات و خدمات دراز مدت شما تبدیل می شوند می دهد. به گفته KPMG مشاغلی که این کار را می کنند آگاهانه در زمینه حفظ مشتری سرمایه گذاری می کنند ، زیرا آنها آن را بزرگترین عامل درآمد در نظر می گیرند.

مهمترین راه های درآمد خرده فروشی
مهمترین راه های درآمد خرده فروشی

در این مقاله ما توضیح خواهیم داد که چرا و چگونه حفظ مشتری برای رشد فروش شما ضروری است و ما همچنین پنج نکته و مثال عملی در مورد چگونگی استفاده از نرم افزار CRM به شما در انجام راه های فروش بیشتر به مشتریان موجود را برای شما توضیح میدهیم. به همین دلیل است که ما این مقاله را با شما به اشتراک گذاشتیم که چرا حفظ مشتری برای رشد کسب و کار شما ضروری است و شما را با 5 نکته (و 5 نمونه عملی) در مورد چگونگی استفاده از نرم افزار CRM به شما در حفظ مشتریان خود و فروش بیشتر به آنها ارائه می دهیم!

چرا باید به حفظ مشتریان فعلی خود اهمیت دهید؟

1. نرخ تبدیل بهتر: مشتریان موجود قبلاً از شما خریداری کرده اند، بنابراین اگر تجربه ناامید کننده ای نداشته باشند دوباره از شما خرید می کنند. شما قبلاً اعتماد به نفس خود را ایجاد کرده اید، از محصول خود اطمینان دارید و حتی چیزی در مورد آن ها می‌دانید که باعث می شود نیازها و پیش بینی حرکت آن ها آسان تر شود.

2. بازاریابی کمتر: شما زمان و تلاش کمتری را در یافتن مشتری های جدید صرف خواهید کرد و آن ها را متقاعد می کنید شما فردی هستید که باید از آن خریداری کنند. ایجاد رابطه تجاری طولانی مدت با مشتری جدید 16 برابر بیشتر از حفظ مشتری موجود هزینه دارد.

3. گوش دادن به نظرات: شما فرصتی طلایی برای بهبود سطح پیشنهادات و رضایت مشتری خود فقط با گوش دادن به نظرات مشتریان خود دارید. آیا خدمات مشتری شما به اندازه کافی خوب بود؟ آیا محصول شما انتظارات آن ها را برآورده کرده است؟ فقط بپرسید، گوش دهید و پیشرفت کنید.

4- سود بیشتر: برخلاف فروش به مشتریان جدید، فروش به مشتریان موجود کمتر متمرکز بر قیمت است و از آنجا که مشتریان موجود از قبل به شما اعتماد دارند راحت‌تر می‌توانید آن‌ها را ترغیب کنید که حتی از طریق خرید و فروش و فروش متقابل به محصولات یا خدمات شما علاقه مند شوند. در واقع، آمار به ما می‌گوید که 80٪ از درآمد آینده شرکت شما فقط از 20٪ مشتریان موجود حاصل می شود.

5- هزینه های پایین تر: جذب مشتری جدید هزینه شرکت شما را 5 تا 25 برابر بیشتر از نگهداری مشتری موجود خواهد کرد؛ در حالیکه افزایش 5٪ ​​در حفظ مشتری می تواند سود شرکت را تا 75٪ افزایش دهد. مشاغل نباید ارزش واقعی حفظ مشتری را دست کم بگیرند و در حفظ مشتری خود شروع به فعالیت های تبلیغاتی کنند.

حفظ مشتری
حفظ مشتری

چگونه CRM می تواند در بهبود حفظ مشتری به شما کمک کند؟

CRM در مورد شناخت مشتریان شما که چه کسانی هستند، چگونه به بازار عرضه شده اند و چگونه پاسخ داده اند است. نرم افزار CRM به خودی خود مشتری را حفظ نمی کند اما ابزارهایی را در اختیارتان قرار می دهد تا بتوانید فعالیت های مربوط به جذب مشتری را برای بهبود تجربه مشتری مدیریت کنید. سؤال این است که شما برای تأثیرگذاری در حفظ مشتری چه کاری باید انجام دهید. پس از شروع تفکر و تلاش خود در حفظ مشتری، در نظر گرفتن دلایل و عواملی که باعث افزایش خریدهای مکرر محصول یا خدمات شما می شود ضروری است. استراتژی های نگهداری مشتری بر روی کاغذ انجام نمی شود و شما نیاز به طیف گسترده ای از داده ها و اطلاعات مربوط به مشتریان خود دارید تا بتوانید رفتار آن ها را اندازه گیری و تحلیل کنید که برای این موضوع به یک سیستم CRM احتیاج است.

5 نمونه عملی از استراتژی های حفظ مشتری

من و شما هر دو مشتری هستیم و می خواهیم مانند افراد احساس کنیم نه مانند واحدهای یک گروه هدف. برای اینکه بتوانید به طور جداگانه با مشتریان رفتار کنید، مشاغل باید اطلاعات زیادی را در مورد آن ها ذخیره کنند. داشتن یک بانک اطلاعاتی مناسب که سوابق کلیه تعامل و معاملات مشتریان را در خود نگه می دارد در ایجاد مشارکت های طولانی مدت با مشتری مهم است. در ادامه 5 تکنیک نگهداری مشتری ارائه شده است که می توانید با استفاده از نرم افزار CRM استراتژی خود را پیاده کنید تا مشتریان خود را در کنارتان نگه دارند و درآمدتان را نیز افزایش دهید.

1. برای حفظ مشتری از قبل به علائم چانه زنی توجه کنید

بدیهی ترین راه برای اطمینان از حفظ مشتری، جلوگیری از خروج مشتری است. اگر توجه داشته باشید، همیشه می توانید سیگنال های خروج قریب الوقوع مشتری خود را تشخیص دهید. برای گرفتن این سیگنال های “هشدار دهنده” باید متغیرهای اصلی رفتار مشتری مانند الگوهای خرید، استفاده از محصول و تاریخچه سوالات خدمات مشتری را شناسایی کنید؛ سپس باید این سیگنال ها را تجزیه و تحلیل کرده و برای متوقف کردن مشتریان خود قبل از از دست رفتن اقدام کنید؛ همه اینها با یک سیستم CRM امکان پذیر است.

مثال: فرض کنید شما می خواهید بدانید که در 6 ماه گذشته چه تعداد از مشتریان شما خرید نکرده اند چراکه این موضوع ممکن است نشانه ای از ترک خدمات شما و خرید خدمات رقبا باشد. ابتدا لیستی از همه مشتریانتان ایجاد کنید و سپس با استفاده از نرم افزار CRM خود لیستی از تمام فروش های انجام شده در شش ماه گذشته ایجاد کنید. با مقایسه این لیست ها، شما به لیست مشتریانی می پردازید که بیش از نیم سال از شما خریداری نکرده اند؛ اکنون می توانید ایمیل های پیگیری را به این مشتریان ارسال کنید و دلایل عدم خرید آن ها را دریابید.

2. هدف قرار دادن مشتریان با پیشنهادات ویژه

هرچه بیشتر در مورد مشتریان خود آگاهی داشته باشید، می توانید رویکردتان را برای هر فرد مناسب تر کنید. نرم افزار CRM به شما امکان می دهد تاریخچه خرید مشتری را مشاهده کنید؛ به این ترتیب می توانید تعیین کنید که چه نوع پیشنهادی برای هر فرد جذاب تر و باعث افزایش ارتباط بیشتر با شما است و این باعث می شود نام تجاری‌تان در ذهن مشتریان حفظ شود. آنچه در حال حاضر شما احتیاج دارید شناسایی راه هایی برای احیای علاقه مشتریان و تبدیل آن به یک خرید واقعی است؛ شما می توانید با ارائه تخفیف ویژه یا مقداری ارزش اضافی برای محصول خود این کار را انجام دهید.

با استفاده از نرم افزار CRM می توانید لیستی از کلیه مشتریانی که مدت طولانی تری خریداری نکرده اند، ایجاد کنید و آن را با لیستی از کلیه مخاطبین مشترک در خبرنامه خود مقایسه کنید. نتیجه لیستی از مخاطبین است که به محصول شما علاقه مند هستند اما باز هم کسانی هستند که مدتی است هیچ نشانه ای از زندگی نشان نداده اند. برای محصولات جدید یک پیشنهاد ویژه یا تخفیف ویژه برای آن ها ارسال کنید تا احساس کنند که از آن ها مراقبت می کنید و فراموششان نکرده اید.

3. به سودآورترین مشتریان (VIP) خود پاداش دهید

اطلاعات جمع آوری شده در نرم افزار CRM می تواند به شما بگوید کدام یک از حساب های کاربرانتان سودآورترین بوده اند. این ها مشتریانی هستند که شما واقعاً نمی خواهید آن ها را رها کنید و حساب های اصلی شما هستند؛ برای این منظور بیایید آنها را VIP بنامیم. دانستن اینکه بیشترین درآمد شما از کدام کاربران بوده به شما این امکان را می دهد تا وقت و منابع خود را به طور مؤثر اختصاص دهید و همچنین شانس خرید متقابل یا به فروش خود را افزایش دهید. فقط لیستی از مشتریان VIP خود را در نرم افزار CRM ایجاد کنید. حال می توانید پیگیری های لازم را انجام دهید و پاداش ها و مشوق هایی را به منظور ایجاد احساس ویژه درنظر بگیرید.

4- پیگیری های خود را شخصی سازی کنید

رابطه چیزی است که بین افراد برقرار شده است و نرم افزار CRM دیدن مشتری خود را به عنوان یک شخص و نه فقط یک شماره برای شما آسان تر می کند. وقتی مشتری جدیدی را در CRM ثبت می کنید ، از اطلاعات داده شده استفاده کنید ، رضایتمند کردن آنها را ادامه دهید ، بنابراین می توانید ارتباطات را در آینده شخصی سازی کنید. هرچه اطلاعات بیشتری در اختیار داشته باشید ، راحت تر می توانید استراتژی های پیگیری خود را تهیه کنید. اثرات شخصی سازی را نمی توان نادیده گرفت ، زیرا تحقیقات از Econsultancy نشان داد که شخصی سازی بر اساس تاریخچه خرید ، تنظیمات کاربر و سایر اطلاعات مرتبط که معمولاً در نرم افزار CRM یافت می شود ، ROI با تأثیر بالایی را ارائه می دهد.

شخصی سازی و ROI با تأثیر زیاد

مثال: بیایید بگوییم که شما در بیشتر سمینارهای تجاری که برگزار می کنید ، با بیشتر مشتریان خود ملاقات کرده اید. با این حال ، هنوز هم برخی از تصمیم گیرندگان وجود دارند که به سمینارهای شما نیامده اند ، بنابراین ، می خواهید با آنها برای پیگیری های شخصی یا شاید برای فروش بالا تماس بگیرید. چطوری این کار را انجام میدهی؟ ابتدا لیستی از تمام مخاطبی که در نرم افزار CRM ثبت نام کرده اید ایجاد کنید. بعد ، لیستی از کلیه مشتریانی که در دوازده ماه گذشته در سمینارهای شما شرکت کرده اند ، ایجاد کنید. با ترکیب آن دو لیست ، مجموعه ای از مخاطبین باقی مانده اند که در سمینارهای شما شرکت نکرده اند. حالا می دانید با دعوت شخصی چه کسی را پیگیری می کنید!

5- وعده های پیگیری را حفظ کنید

نگه داشتن وعده های شما نشانه حرفه ای بودن در تجارت است. ویژگی های برنامه ریزی در یک نرم افزار CRM به شما امکان می دهد تماس های پیگیری یا ایمیل را از قبل تعیین کنید ، یا وظایف پیگیری را به اعضای تیم خود اختصاص دهید. با انجام این کار ، شما می توانید قرار ملاقات های خود را پیگیری کنید و همچنین وظایفی را که گفته اید هنگام گفتن انجام داده اید ، انجام دهید.

مثال: بگذارید بگوییم لیستی از مشتریانی دارید که برای گرفتن اطلاعات و احتمالاً اطلاعات آنها را به روز می کنید. پرواز در زمان و … اکنون وقت آن رسیده است که این کار را انجام دهیم! اما ، شما برنامه خود را بررسی می کنید و می بینید که نمی توانید قول های خود را به موقع به مشتریان بسپارید. در این حالت ، شما همیشه می توانید برخی از همکاران خود را به پیگیری این مشتریان اختصاص دهید و تنها با چند کلیک ، پیگیری هایی را در دفترچه کاری خود ایجاد کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است