جریان نقدینگی و مباحث مالی قلب تپنده هر کسب و کار می باشد که بایستی همیشه در جریان باشد و بی نظمی و توقف در آن صورت نگیرد، همچنین شفافیت کافی را داشته باشد تا کسب و کارها بتوانند تعهدات مالی خود را به موقع انجام دهند و خرید و فروش ها در فضای امن و مطمئن اتفاق بیفتد که خرید و فروشنده با اعتماد و اطمینان کسب و کار خود را در فضای آنلاین توسعه دهند، فروتل به دنبال تحقق این شرایط بوده است و تا حد زیادی به این اهداف رسیده است و در این مسیر حرکت می کند.

با توجه به تعدد سرویس ها و تعدد تراکنشهای مالی فروتل، بخش مالی آن دارای حساسیت بیشتری می باشد، لذا توسعه بسیاری زیادی در این بخش صورت گرفته است و مرتبا بر میزان خدماتی در حوزه مالی افزوده می شود.

هر کدام از سامانه های فروتل دارای بخش مالی مجزایی می باشد تمامی آنها بصورت متمرکز توسط سامانه مالی کنترل و مدیریت می شوند تا فروشندگان بتوانند گزارشات شفاف کل به جزء دریافت نمایند.

ورود و خروجی های مالی فروشندگان در سامانه مالی انجام می گردد و در لحظه و بصورت آنلاین می توانند در جریان درآمد و هزینه های خود قرار گیرند و واریزی های خود را رصد نمایید و برنامه ریزی مالی خود را بر اساس آن انجام دهند.

هزینه های اصلی فروشندگان در سامانه فروش فروتل عبارتند از:

  • کارمزد فروتل:  درآمد اصلی فروتل بوده که بین 1 تا 5 درصد از فروش موفق می باشد.
  • پورسانت بازاریاب:  که درصدی از مبلغ اصلی کالا قبل از کسر تخفیفات می باشد که توسط فروشنده در زمان افزودن محصول تعیین میشود و هر چقدر پورسانت بیشتر باشد شانس فروش بیشتری توسط شبکه بازاریابی عمومی و اختصاصی خواهد داشت.
  • هزینه ارسال و برگشتی: اصلی ترین هزینه فروشندگان است، در صورت وصول هزینه ارسال توسط مشتری پرداخت می شود و هزینه ای برای فروشنده نخواهد داشت و در صورتیکه ارسال رایگان توسط فروشنده انتخاب شده باشد یا مرسوله ای برگشت شود هزینه ارسال و یا هزینه برگشتی دقیقا طبق تعرفه تعیین شده شبکه توزیع از حساب فروشنده کسر و به حساب شرکت توزیع مربوطه واریز می گردد، فروتل هیچگونه درآمدی در برگشتی ها نخواهد داشت.
  • هزینه لجستیک: شامل هزینه انبارداری و بسته بندی می باشد که توافقی بوده و بین 1500 تا 15000تومان متغییر می باشد و هزینه حداقلی و بسیار مقرون به صرفه برای کسب و کارهای آنلاین محسوب میشود.
  • سایر هزینه ها: هزینه ها تنخواه لجستیک، هزینه حق سرویس فروتل در ارسال رایگان، هزینه های پیامکهای اطلاع رسانی به خریدار و فروشنده و…که در صورت استفاده از سرویسهای جانبی فروش می تواند کسر گردد که مبالغ کوچکی می باشد که غالبا درآمد فروتل نیستند و دریافت و به سرویس دهندگان مربوطه پرداخت می شود.

درآمدهای فروشنده

  • درآمد از وصولی مرسولات که مبلغ کالا پس از کسر تخفیف می باشد.
  • درآمد از سرویس مارکت پلیس ساز که بخشی از کارمزد فروشندگان زیر مجموعه فروشنده مارکت پلیس به حساب کاربری مدیر مارکت پلیس واریز می گردد
  • پیش پرداخت ارسالی: به دلیل طولانی شدن پروسه تسویه مرسولات پستی ، در صورت درخواست فروشنده در بخش مالی پنل فروش، قبل از تسویه مبالغ مرسولات پرداخت در محل توسط شبکه توزیع پستی، بخشی از مبلغ توسط فروتل بصورت پیش پرداخت تسویه می گردد تا جریان نقدینگی فروشنده حفظ شود.

 

تسویه حساب فروشندگان

بصورت روزانه و آنلاین  مبالغ درآمدی فروشندگان پس از کسر هزینه های آن به حساب مالی آنها اضافه می گردد که در صورت تنظیم واریز خودکار و اعلام حساب بانک ملی بصورت هفته ای واریز می گردد و در صورت تنظیم واریز درخواستی و یا اعلام حساب بانکی غیرملی پس از درخواست فروشنده واریز انجام می گردد.